Informatikai fejlesztés – IT fórum

Két kollégánk – Füzi Soma informatikus és Farkas Péter folyamatfejlesztő – az elmúlt 2 év informatikai fejlesztéséről tartott bemutatót dolgozóink számára arról, hogy honnan indultunk, hova jutottunk el és a következő időszakban milyen fejlesztések várhatók. Mindezt nem az informatika nyelvén, hanem hétköznapi példákkal illusztrálva szemléltették annak érdekében, hogy mindenki számára közérthető legyen, hogy milyen mennyiségű munka van kb. 20000 termék rendszerezésében, melyből közel 5000 cikkszám a saját gyártású termékeket teszi ki.

Informatikai fejlesztés – nyilvántartási rendszerek

Az informatikai fejlesztés során olyan rendszereket alakítottak ki kollégáink, amik nagyban segítik a gyártás követését. Természetesen nem gyártunk minden terméket egyszerre, de a szerszámaink, gépeink és az anyagválasztékunk lehetővé teszi, hogy ilyen széles spektrumban gondolkozzunk és számoljunk olyan termékekkel is, amit potenciálisan gyártani tudunk. Például: egy szimeringet 5 féle anyagból tudunk gyártani x kb. 400 szimering méret x 2 (porvédős és porvédő nélküli változatok) = 4000 fajta szimering.

Az előadás első részében Füzi Soma a különböző részben működő, részben fejlesztés alatt álló rendszereket mutatott be, melyek – minimális tanulás után – jelentősen megkönnyítik a gyártási és nyilvántartási feladatokat. Ilyen például a komissió rendszer, amely a rendelés beérkezésétől a kiszállításig végigköveti az értékesítési folyamatot. A termeléskövetési-rendszer naprakész információt ad arról, hogy a gyártási folyamat egy-egy részén megfelelő ütemben zajlanak-e gyártási folyamatok, lehetővé téve a dolgozók munkarendjének, feladatainak rugalmas és átgondolt kezelését.

A beérkezett adatokat rendszerezni és vizualizálni kell, illetve biztosítani kell azt, hogy mindenki hozzáférjen a számára szükséges információkhoz. Ebben segít a bevezetésre került Power BI. Az adatok tárolásánál pedig el kezdtünk áttérni a SharePoint felületére.

Természetesen ahhoz, hogy ezek a rendszerek működhessenek, hogy a dolgozóink a megfelelő eszközökön és felületeken tudjanak adatokat szolgáltatni, az informatikai gépparkot is bővítenünk kellett és kell, ahogy ezt is megtudtuk Füzi Soma előadásából.

Informatikai fejlesztés – SAP

A fórum második felében Farkas Péter sokat mondó – „SAP – Szitokszó vagy segédeszköz?” című – előadása próbálta a sokak számára jelenleg még a „mumus” vállalatirányítási rendszerünket részletesen bemutatni, szemléletes példáival közelebb hozni a munkatársakhoz. Beszélt arról, hogy a kollégája bemutatott, mára már megkedvelt rendszerek alapja is az SAP, továbbá ez a háttere a saját webshopunknak, a különböző kereskedelmi oldalakkal megosztott adatainknak is. Tehát, ha ésszel és pontosan megadott adatokkal töltjük fel, akkor ez a rendszer mindenképpen segédeszköz.

Az egyre magasabb szintre fejlesztett informatikai megoldások, folyamatkövetési és elemzési módszerek ma már lehetővé teszik, hogy néhány percre rövidüljön az egy-egy vezetői döntéshez szükséges információk kigyűjtése és elemzése, olyan esetekben is, ami korábban több órát vett igénybe. SAP Business One, Power BI, Webshop, Termeléskövető fejlesztések – mind egyre hatékonyabb eszközei a cégnek.